Zašto vam je potreban ESD pod?
Do elektrostatičkog pražnjenja moze doći u bilo kom trenutku u svakodnevnim životu. Pojavljuje se kao sitan elektro šok prilikom dodirivanja kvake na vratima, hodanjem po tepihu pa do udara groma koji može izazvati požar.
Zamislite kako osoba klizi stolicom preko svoje kancelarije da bi se javila na telefon. Njena ruka dolazi u kontakt sa telefonom i linija se prekida. U međuvremenu, jedan od inženjera u firmi radi na CAD projektu, dovršavajući zamršeni dizajn kada se sistem iznenada pokvari. Dizajn je izgubljen. Samo izolovani incidenti? Razmislite ponovo.Osoba koja hoda preko standardnog poda od vinilnih pločica može proizvesti više od 10000 volti. Integrisana kola mogu pretrpeti katastrofalna oštećenja od samo 50 volti. Za borbu protiv ove pretnje, upotreba ESD bezbednih podova, u kombinaciji sa ESD obućom, postala je realnost za današnju elektronsku industriju.Kod statičkog elektriciteta radi se o malim količinama elektriciteta, ali vrlo visokog napona
Kako nastaje statički elektricitet?
Statički elektricitet je električni naboj u mirovanju, smešten na nekom telu. Električni naboji različitog predznaka se među sobom privlače, a električni naboji istog predznaka se među sobom odbijaju. Naboji statičkog elektriciteta nastaju pri jednom od sledećih procesa:
- trenjem dva tela koja su izolovana od zemlje, kidanjem kontakta između dva tela, od kojih je jedno provodnik, a drugo izolator ili su oba izolatori iinfluencom (ako se jedno naelektrisano telo približi drugim neutralnim telu, prvo izaziva na drugom punjenje suprotnog znaka).
Velika količina statičkog elektriciteta može se nakupiti i na ljudima, naročito kod cipela sa neprovodnim đonom, odeće i rublja od vune, svile i sintetičkih vlakana, pri kretanju po neprovodnom podu od vinila i pri obavljanju raznih poslova sa izolacionim materijalima.
Čovek ima sposobnost nagomilavanja električnog naboja u organizmu. Usled pražnjenja statičkog elektriciteta, može doći do paljenja smeša. Razlika potencijala između metalnih predmeta i čoveka može dostići i do desetinu hiljada volti. Najčešći doživljaj koji imamo kod elektrostatičkog pražnjenja je kada nas „udari struja“ kada se hvatamo za vrata.Formula koja daje vezu između kapaciteta tela i njegovog naelektrisanja je:
Q=C∙U,
gde je: Q-naelektrisanje (u Kulonima), C-kapacitet (u Faradima) i U- napon (u Voltima).
Posledice koje mogu da se pojave usled ne korišćenja ESD poda
Najčešće je to neprijatno peckanje, nije opasno i neki put može i da se vidi golim okom, a zavisi od energije koja je oslobođena prilikom pražnjenja. Međutim, refleksno reagovanje može da izazove ozlede pad sa visine i slično.Statički elektricitet, usled dugotrajnog delovanja može izazvati oboljenje nervnog sistema.
Ukoliko se lako provodljivom delu neke konstrukcije približi naelektrisana osoba, može doći do varnica koja predstavlja izvor paljenja.
Elektrostatičko pražnjenje može biti ozbiljan problem u mnogim industrijskim postrojenjima posebno u elektronskoj industriji, industriji nafte, gume, tekstilnoj industriji i industriji papira.Kod statičkog elektriciteta radi se o malim količinama elektriciteta, ali vrlo visokog napona.
Kod električnih uređaja glavni problem kod elektrostatičkog pražnjenja je toplota koja se proizvodi. Iako to možda ne možemo da osetimo, ona može biti štetna za elektronske uređaje. Čak i mala elektro pražnjenja od 50 volti može da ošteti elektro komponente i da ih „spali“. Neretko se dešavaju i požari koji su prouzrokovani ovim problemom.
Statički elektricitet nastaje pri velikom broju operacija i postupaka, tako da je čest uzročnik požara i eksplozija
Kvar ili latentni kvar usled ne korišćenja ESD poda i ESD opreme
Ova jaka toplota može prouzrokovati potpuno otkazivanje elektronskog uređaja ili latentni kvar. Topljenjem ili oštećenje elemenata u uređaju, on više neće biti upotrebljiv i može prouzrokovati kvar i na ostalim uređajima sa kojima je on povezan.
Latentni kvar je mesto gde toplota može oštetiti uređaj, ali on i dalje funkcioniše. Dakle, teško je otkriti gde je šteta i kako se može popraviti. Ovo skraćuje životni vek elektronskog uređaja, što dovodi do toga da proizvođač izgubi novac i vreme u otkrivanje kvara.
Mere za sprečavanje ESD (elektrostatičkog pražnjena) u elektronskoj industriji
Danas se elektronski uređaji mogu oštetiti za samo 25 volti, a komponente tvrdog diska su osetljive već na samo 10 volti! Zbog toga se preuzimaju zaštitne mere i metode u procesima proizvodnje, logistike i isporuke kako bi se smanjila šansa da dođe do elektrostatičkog praćnjenja a samim time i smanjuje se rizik da dođe do kvara na uređajima.
Statički elektricitet nastaje pri velikom broju operacija i postupaka, tako da je čest uzročnik požara i eksplozija.
Opšte mere za otklanjanje opasnosti od skupljanja statičkog elektriciteta su:
- uzemljenje,
- regulisanje vlažnosti, odnosno povećanje relativne vlažnosti,
- jonizacija atmosfere i
- primena antistatik i elektroprovodljivih podova
- ESD opreme
ESD oprema
Postoje posebne rukavice i obuća koje su specijalno napravljene za kontrolu elektrostatičkog pražnjenja, tako da to ne utiču na elektronske uređaje ili komponente sa kojima zaposleni rade. Sa odgovarajućom opremom i ESD podom zaposleni mogu nesmetano da radi u okruženju koje je osetljivo na elektrostatičko praćnjenje. Radnici treba da upotrebljavaju lako provodljivu obuću (ESD cipele). To je obuća sa đonom od kože i gume koja provodi ili na đonu ima bakarne pločice. Odeća treba da je od prirodnih materijala, kao što su pamuk i lan dok sintetički materijali i svila nisu pogodni. Skidanjem odeće u ugroženim prostorijama, opasnost od nastajanja statičkog elektriciteta se povećava.
ESD podovi – Jednostavno rešenje koje Ecotile nudi
Ecotile ESD podovi pružaju elektronskoj industriji visok nivo zaštite od elektrostatičkog pražnjenja. Izrađene su PVC ploča kroz koja prolaze milioni malih vlakana od nerđajućeg čelika, tako da su potpuno uzemljena i pružaju stalne provodne performanse. Njihovim postavljanjem na vrh provodne mreže i uzemljavanjem, struja odlazi u mrežu upravljajući protokom elektrostatičkog elektriciteta.
Ecotile ima dugotrajan životni vek, pružajući elektronskom sektoru mogućnost da ga koristi kao svoj primarni pod. Naši podovi se lako postavljaju bez puno dodatnih radova što omogućava klijentu da ima minimalan ili da nema uopšte prekid u redovnom radu dok se pod postavlja.
Karakteristike Ecotile ESD poda :
Otpor prema podlozi: 3.4 x 10⁴ Ω/m2 – 5 x 10⁶ Ω/m2
Materijal: PVC
U skladu sa BS EN 61340-5-1 standardom
U skladu sa IEC 61340 standardom
Dimenzija : 497mm x 497mm (X Joint) ili 500mm x 500mm (E500/ESD)
Debljina: 7mm (5mm opciono)
Težina: 9kg/m2
Tvrdoća: 90-92 Shore A
Načina na koji se postavljaju Ecotile ESD podovi mozete videti na sledećem videu – Kako postaviti ESD Ecotile pod.
Pogledaj više o antitstatik elektroprovodljivim podovima.
Za bilo kakva dodatna pitanja kao i za upit za cenu stojimo Vam na raspolaganju office@antasline.com